به دینما خوش آمدید
دینما (دینـ+ـنما) نخستین مجله الکترونیکی در حوزه تخصصی دین و رسانه است که توسط تَشکّل فرهنگی پژوهشی دین و رسانه طراحی شده و اداره می‌شود.

برشی از کتاب تفسیر سوره تغابن

پوشانده شدن گناهان با ایمان و عمل صالح

«ذَٰلِکَ یَوْمُ التَّغَابُنِ ۗ وَمَنْ یُؤْمِنْ بِاللَّهِ وَ یَعْمَلْ صَالِحًا یُکَفِّرْ عَنْهُ سَیِّئَاتِهِ»

گویا یک سؤالی اینجا مطرح است که روز قیامت که یک چنین روز عظیمی است، روز حشر است، روز غبن است، روز حسرت است و انسان در روز قیامت این قدر حسرت میخورد، پس ما که در دنیا قصور داشتیم – بشر بودیم و بالاخره یک گناه هایی کرده ایم . کارمان آنجا زار است؟ آیا مایوس بشویم که نتوانستیم هیچ گناه نکنیم؟ بشری نیست که هیچ گناه نکند، مگر معصومین؛ فقط معصومین گناه نمیکنند؛ در غیر معصومین، بالاخره خطا و لغزش در کار وجود دارد؛ پس آیا ما که بالاخره خطا داشتیم مأیوس بشویم؟

این آیه گویا میخواهد این را جواب بدهد؛ میگوید نه بشر! اگر تو ایمان به خدا داشته باشی، واقعا خدا را قبول داشته باشی و به دنبال این باور و قبول راسخ عمل کنی، کار کنی و از کار خسته نشوی، بدان که روی آن خطاهایی هم که کردی پوشیده خواهد شد و خدا از آنها میگذرد.

لذا میفرماید: «ومن یؤمن بالله»؛ کسی که ایمان بیاورد به خدا؛ یعنی انسان با یک باور راسخ و عمیق و واقعی، خدا را قبول داشته باشد که در عمل انسان هم این چنین قبولی ظاهر بشود؛
«وَ یَعْمَلْ صَالِحًا»؛
و کار شایسته و متناسب با آن ایمان را انجام بدهد؛ عمل کند، آن هم نه عمل مطلق [بلکه] عمل صالح.

برشی از کتاب تفسیر سوره تغابن

علاقمندان برای تهیه‌ی این کتاب
می‌توانند به سایت انتشارات انقلاب اسلامی
به آدرس
www. book-khamenei .ir
مراجعه کنند.

منبع:انتشارات انقلاب اسلامی

مجله الکترونیکی دینما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.