به دینما خوش آمدید
دینما (دینـ+ـنما) نخستین مجله الکترونیکی در حوزه تخصصی دین و رسانه است که توسط تَشکّل فرهنگی پژوهشی دین و رسانه طراحی شده و اداره می‌شود.

نمک‌پاشی بر زخم‌های بیروت

سید‌حسن نصرالله: حزب‌الله در کنار دولت و آماده کمک کردن برای عبور از این فاجعه است

استعمار نوین ماموریتی که ماکرون با سفر به لبنان و سعودی‌ با رسانه‌هایش از آن رونمایی کردند

0 4

بنان در حالی نیازمند یاری صادقانه جهانی برای عبور از فاجعه انفجار بیروت است که برخی از کشورها هچون فرانسه و سعودی با جوسازی رسانه‌ای و رفتارهای استعمار گرایانه که ماکرون در سفر به لبنان از خود نشان داد، به دنبال آتش افروزی بر ویرانه‌های بیروت در جهت منافع سلطه گرایانه‌اشان هستند.
لبنان که روزی عروس خاورمیانه نامیده می شد این روزها با دردی بزرگ با هزاران قربانی مواجه شده است. مصیبتی که قطعا به تنهایی توان عبور از آن را ندارد و حمایت صادقانه و همه جانبه جامعه جهانی را طلب می‌کند. اما در این میان برخی از کشورها به دنبال سوء استفاده از این مصیبت برای رسیدن به اهدافی هستند که تا کنون به آن دست نیافته اند. شاید بتوان گفت عربستان و عربستان به دلیل جایگاه سنتی که برای خود در لبنان قائل هستند نقش محوری این جریان را ایفا می‌کنند که در بعد رسانه‌ای عربستان با متهم سازی واهی حزب‌الله و فرانسه با ادعاهای اصلاحاتی در سفر ماکرون به بیروت آن را دنبال می‌کنند. نکته قابل توجه آنکه کشورهای عربی و غربی مدعی حمایت از لبنان تاکنون گامی برای بداشتن تحریم‌های لبنان برنداشته و بر استمرار آنها تاکید دارند.
فرانسه که سابقه‌ای طولانی در استعمار لبنان دارد ماموریت هدایت اجرای سناریوی جدید علیه این کشور را به دست گرفته است. «جورج مالبورنو» روزنامه‌نگار فرانسوی به نقل یک منبع حاضر در نشست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در بیروت خبر داد که او برخی مقامات لبنانی را تهدید به تحریم کرده است. ماکرون که به گفته بسیاری از تحلیلگران همچنان لبنان را مستعمره کشور خود می‌داند، در بازدید از مناطق یادشده با جمعی مواجه شد و به آنها گفت که از «ابتکاری سیاسی» رونمایی خواهد کرد او همچنین در اظهاراتی عجیب و دیکته‌وار گفت که باید بر فرهنگ و آزادی بیان جوانان لبنانی تمرکز کرد. در همین حال در چارچوب تکرار آنچه در سال ۲۰۰۵ در قابل ترور رفیق حریری روی داد و زمینه ساز دخالت خارجی در لبنان شد رئیس جمهور فرانسه طی نشست خبری در لبنان، خواستار انجام تحقیق بین‌المللی در حادثه انفجار بیروت شد.
در کنار فرانسه، سعودی نیز نقش نیابتی برای بحران سازی در لبنان با محوریت اقدام علیه حزب‌الله را اجرا کرده است. عامل لبنانی «جری ماهر» که خود را خبرنگار معرفی می‌کند و دشمن سرسخت حزب‌الله به شمار می‌رود در توییتی مدعی شد باید یک تحقیقات بین‌المللی شفاف درباره اینکه چه کسی مواد با قابلیت انفجار بالا را در بندر بیروت ذخیره کرده و اینکه چه کسی از بندر بیروت برای عبور سلاح غیرقانونی استفاده می‌کند، انجام شود.فراکسیون المستقبل هم خواستار مشارکت کارشناسان بین‌لمللی در کشف حقیقت انفجار بندر بیروت شد.«سعد الحریری» رئیس جریان «المستقبل» و نخست‌وزیر سابق این کشور هم، دولت فعلی را مسؤول این وضع دانست.«اشرف ریفی» وزیر دادگستری پیشین لبنان و وابسته به جریان ۱۴ مارس هم در توییتی تلاش کرد این نکته را القا کند که انفجار عمدی بوده است.در ادامه بازی سعودی-فرانسوی برای فشار بر دولت لبنان در پی انفجار در بندر بیروت که بیش از صد و پنجاه کشته تاکنون بر جا گذاشته، نمایندگان حزب لبنانی «الکتائب» در پارلمان این کشور استعفا کردند. در این میان در چارچوب توجیه دخالت در لبنان بنا بر اعلام دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه نشست کمک مالی به بیروت، به ریاست فرانسه و سازمان ملل امروز به صورت ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد.

افشاگری نصرالله از انفجار بیروت
تحرکات برای متهم سازی حزب‌الله و ایجاد آشوب در لبنان در حالی صورت گرفته که سید حسن نصرالله، دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی لبنان اظهار داشت که حادثه انفجار بیروت، «فاجعه انسانی بزرگی است» و این حزب آماده کمک به دولت برای برون‌رفت از این بحران و فاجعه است.
او گفت: «در برابر این گونه حوادث استثنائی در تاریخ لبنان نیاز به تعامل استثنائی در سطوح روانی، سیاسی و رسانه‌ای وجود دارد». سید حسن نصرالله گفت که آنچه بعد از این حادثه جلب توجه کرد همبستگی و همکاری جمعی از فراخوان برای جمع کردن کمک و .. گرفته تا پیام‌های همدردی و همبستگی به رغم همه بحران‌های لبنان بود.دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که این حزب و همه نیروها و کادر و تجهیزات آن در اختیار دولت است تا این بحران را پشت سر بگذارد. وی اظهار داشت که حزب‌الله آماده است در قضیه اسکان و پناه دادن به خانواده‌های بی‌پناه و تهیه مسکن جایگزین برای آن‌ها مشارکت و همکاری کند.
سید حسن نصرالله ادامه داد: «این که گفته شود انفجار بیروت ناشی از مخازن تسلیحاتی و انبارهای موشکی حزب‌الله است، نهایت ظلم و جنایت در حق ماست. ما قاطعانه و با جدیت وجود هرگونه موشک یا مواد [منفجره] متعلق به ما در بندر بیروت چه در گذشته و چه در حال حاضر را تکذیب می‌کنیم».سید حسن نصرالله گفت: «ما بندر بیروت را نه مدیریت می‌کنیم و نه سیطره و نظارت بر آن داری. و اصلا نه می‌دانیم در این بندر چه چیزی وجود دارد. ما بندر حیفا (واقع در فلسطین اشغالی) را بیشتر از بندر بیروت می‌شناسیم. بندر بیروت مسئولیت ما نیست بلکه مسئولیت حیفا بر عده ماست؛ چرا که این بندر بخشی از راهبرد دفاع از لبنان است».دبیرکل حزب‌الله لبنان خواستار انجام تحقیقات شفاف در حادثه پیش‌آمده و محاکمه کسانی شد که در مسئولیت خود کوتاهی کرده‌اند. وی با بیان اینکه امکان مشارکت دادن ارتش در انجام تحقیقات وجود دارد، اظهار داشت که همه حتی ارتش و پارلمان نیز در برابر محاکمه عاملان حادثه انفجار بیروت مسئولیت دارند.
سید حسن نصرالله از دولت لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» خواست با جدیت تمام و قاطعانه با طبقه سیاسی تعامل کند. وی اظهار داشت که می‌توان از این بحران عبور کرد. لازم به ذکر است شِربل وهبه وزیر خارجه لبنان با استقبال از سخنان دبیرکل حزب‌الله لبنان، تأکید کرد که این کشور از همه فرصت‌ها برای بهبود روابط خود با خارج استفاده خواهد کرد.لازم به ذکر است وزارت بهداشت لبنان اعلام کرد که همچنان ۶۰ نفر در پی انفجار بندر بیروت مفقود هستند. از سوی دیگر ابوالغیظ دبیرکل اتحادیه عرب دیروز وارد بیروت شد و در اولین اظهارات بر همبستگی با لبنان تأکید کرد. در این میان یک شرکت ویژه ساخت مواد منفجره در موزامبیک به شبکه «سی ان ان» اعلام کرد، بار توقیف شده در بندر بیروت که منجر به انفجار مهیب اخیر شد، متعلق به این شرکت بوده است. «مروان عبود» استاندار بیروت گفته است‌ «استانداری از وجود مواد منفجره در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت، بی‌اطلاع بوده». همچنین پلیس بین‌الملل اعلام کرد به درخواست مقامات لبنانی تیمی متخصص را برای کمک به واکنش اضطراری و تحقیقات در ارتباط با انفجار مرگبار بیروت، به این شهر اعزام می‌کند.در این میان در اقدامی تامل برانگیز که بیشتر برای فشار بر دولت لبنان است در اولین اعتراض پس از انفجار مهیب بیروت، تظاهرکنندگان در این شهر به خیابان‌ها آمده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.