به دینما خوش آمدید
دینما (دینـ+ـنما) نخستین مجله الکترونیکی در حوزه تخصصی دین و رسانه است که توسط تَشکّل فرهنگی پژوهشی دین و رسانه طراحی شده و اداره می‌شود.

نوروز نماد مشترک فرهنگ ایران و قزاقستان است

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نورسلطان قزاقستان با انتشار مقاله‌ای در خبرگزاری رسمی این کشور نوشت: نوروز نماد مشترک فرهنگ ایران و قزاقستان است که قرن‌هاست جامعه ایرانی و قزاقی شاهد برگزاری آن هستند.

به گزارش مجله الکترونیکی دینما، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی‌اکبر طالبی‌متین در این مقاله با تبریک عید نوروز به مردم قزاقستان نوشته است: نوروز یکی از مناسبت‌های ماندگار ایرانی و دقیق‌ترین سال نو جهان است.
در ادامه این مقاله آمده است:
نوروز یکی از مناسبت‌های ماندگار ایرانی و دقیق‌ترین سال نو جهان است. از جمله آداب تحویل سال نو در ایران عبارت است از دید و بازدید، آرارستن خانه، هفت سین، نوپوشیدن، تبریک گفتن، آشتی کردن و چهارشنبه سوری و شیرینی دادن.
این مراسم در هر منطقه‌ای متناسب با ذوق و سلیقه و آداب و رسوم ملت آن متفاوت است.
نوروز هویت تاریخی از فرهنگ ایرانی اسلامی و وحدتی در میان اقوام ایرانی است. هر کس با هر زبانی این جشن را محترم می‌شمارد. نوروز در دنیا جلوه جهانی پیدا کرده است و دو بار در یونسکو با محوریت ایران و همراهی کشور‌های حوزه تمدنی نوروز ثبت شده است.
نوروز حامل ارزش‌های انسانی و میثاق انسان و طبیعت است که آمیخته با احساس است و به همین دلیل چندین هزار سال تداوم یافته و اقوام مختلفی را کنار هم قرارداده است.
نوروز فرصتی برای تحکیم دوستی‌هاست، آن هم در شرایطی که امروز، بشر بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد.
جشن‌های سال نو در سیزدهمین روز پس از نوروز به پایان می‌رسد. آیین «سیزده بدر» به طور سنتی انجام می‌شود که بر اساس آن در این روز مردم به طبیعت می‌روند.
در ایران این روز را «روز طبیعت» می‌نامند و این آیین گرامی داشته می‌شود.

منبع:صدا و سیما

مجله الکترونیکی دینما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.