به دینما خوش آمدید
دینما (دینـ+ـنما) نخستین مجله الکترونیکی در حوزه تخصصی دین و رسانه است که توسط تَشکّل فرهنگی پژوهشی دین و رسانه طراحی شده و اداره می‌شود.

هفتمین سوگواره مجازی اشراق آغاز شد

رقابت تولیدکنندگان محتوای دیجیتال

آئین افتتاحیه هفتمین سوگواره مجازی اشراق به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

به گزارش دینما، حجت الاسلام والمسلمین مهدی علیزاده در آیین افتتاحیه هفتمین سوگواره مجازی «اشراق» که به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در سالن شیخ طوسی این دفتر برگزار شد، با بیان این که ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر است، گفت: حضرت امام(ره) چه زیبا فرمودند که این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است؛ رهبر انقلاب در توصیه هایی در خصوص محرم امسال فرمودند هم توجه به مجالس امام حسین (ع) داشته باشید و هم مسائل بهداشتی را جهت حفظ جان مردم رعایت کنید.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه سوگواره هفتم متفاوت از سوگواره های شش دوره گذاشته است، تصریح کرد: در خلال این سوگواره، فرصتی برای شکوفایی استعدادها و فعالان در عرصه فضای مجازی خواهد شد.

او زندگی دوم جوانان را فضای مجازی دانست و افزود: برخی معتقدند که فضای مجازی چنگ و دندان تیز کرده تا جای زندگی اول مردم را بگیرد، لذا جوانان بیشتر وقتشان را در این فضا می گذرانند.

علیزاده با تأکید بر اهمیت تکریم شعائر حسینی اظهار داشت: بحث جریان سازی و گفتمان سازی باید هدف عالی و نقطه نهایی جریان عاشورایی باشد.

او بیان کرد: برگزاری سطح این سوگواره را از حوزه صنفی مختص طلاب به سطح کشوری سوق دادیم تا عموم مردم بتوانند نسبت به امام حسین(ع) ابراز خدمت کنند و از داورانی در سطح ملی برخوردار هستیم.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به همکاری مشترک ملی و کمک از فضای رسانه ای در سطح کشور در راستای زنده نگه داشتن نام و یاد حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و برپایی خیمه عزای آن حضرت، تصریح کرد: در این سوگواره، برای تشویق فعالین جریان عاشورایی و محرم از ایشان تقدیر و تشکر به عمل خواهد آمد.

او با اشاره به فاز توسعه سال های بعد سوگواره مجازی «اشراق»، خاطرنشان کرد: هدفمان این است که در سال بعد بتوانیم این رویداد فرهنگی را در سطح بین المللی ارتقاء دهیم و بخش های نوآورانه را به صورت وسیع تر به این سوگواره اضافه کنیم.

همچنین در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: حضرت سید الشهدا(ع) در نقطه اتصال حیرت ها و ضلالت های ما ایستادند که به ما کمک کنند تا از گمراهی ها خارج شویم.

او با بیان این که امام حسین(ع) مصباح الهدی و سفینه النجاه عالم است، گفت: اگر دقت کنیم، مشاهده می کنیم که حضرت سیدالشهدا(ع) سبب آرامش این عالم متلاطم و درهم ریخته است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به ازخودگذشتگی مردم در مراسم اربعین تصریح کرد: برخی افراد یکسال پول خود را پس انداز می کنند تا برای زائران اربعین سیدالشهدا(ع) هزینه کنند و برخی دیگر از جسم خود برای ایجاد سایه بانی برای زائران امام حسین(ع)  درست می کنند تا آفتاب سبب اذیت و آزار زائران آن حضرت نشود و امیدواریم ما نیز بتوانیم از این آستان بهره ببریم.

او با بیان اینکه سوگواره «اشراق» یک پنجره می باشد که به روی بی نهایت در دسترس است، خاطرنشان کرد: این سوگواره ادای دِین و اعلام نیاز به ساحت امام حسین(ع) است؛ وقتی خاک با امام حسین(ع) نسبت برقرار می کند، حکم شرعی آن تغییر پیدا خواهد کرد و متن و عکسی که برای سید الشهدا(ع) ثبت می شود و نسبت به این حقیقت ارتباط برقرار کند، ماندگار خواهد شد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین حاجیانی «دبیر اجرایی هفتمین سوگواره مجازی اشراق» اظهار داشت: هدف از سوگواره مجازی «اشراق» رساندن پبام حضرت سید الشهدا(ع) از راه های مختلف به جهانیان است.

او با تشریح برنامه های هفتمین سوگواره مجازی «اشراق» گفت: بخش اصلی این سوگواره، در خصوص تولیدات دیجیتال است که پاسخگویی به شبهات در فضای مجازی را هم شامل می شود و بخش دیگر این سوگواره، مرتبط به ایده های نو و روش هایی نوین و تأثیرگذار در فضای مجازی است.

دبیر اجرایی هفتمین سوگواره مجازی «اشراق» ضمن معرفی بخش های مختلف این سوگواره، تصریح کرد: از جمله بخش های این سوگواره، بخش گرافیک است که هیأت داوران این بخش متشکل از استاد نجابتی، حسینی و میری می شود که از اساتید تراز کشوری هستند تا در حوزه داوری بتوانیم به صورت تخصصی عمل کنیم.

حاجیانی با بیان این که در بخش عکس، کلیپ و متون ادبی قالب های مختلفی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در بخش کنشگران مجازی که نخسین بار در کشور در این سوگواره اجرا می شود نیز از داوران تراز کشوری استفاده کرده ایم تا ان شاءالله از بهترین آثار حمایت های مادی و معنوی صورت بگیرد.

شایان ذکر است در پایان آیین افتتاحیه هفتمین سوگواره مجازی «اشراق» از پوستر و سایت این سوگواره رونمایی شد. و همچنین به بزرگداشت طلبه مجاهد حاج احمد خسروی با تقدیم قاب عکس به خانواده ایشان از همجواری ایشان تقدیر به عمل آمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.