به دینما خوش آمدید
دینما (دینـ+ـنما) نخستین مجله الکترونیکی در حوزه تخصصی دین و رسانه است که توسط تَشکّل فرهنگی پژوهشی دین و رسانه طراحی شده و اداره می‌شود.

واکنش شهاب اسفندیاری به اکران «خروج» در شبکه نمایش خانگی

«اوج» کاری را انجام داده که «نتفلیکس» سالها قبل شروع کرد

رئیس دانشگاه صداوسیما در یادداشتی نسبت به اکران نمایش فیلم «خروج» در شبکه نمایش خانگی قبل از اکران در سینما واکنش نشان داد.

به گزارش دینما، «شهاب اسفندیاری» رئیس دانشگاه صداوسیما در حساب توییتری خود درباره اکران فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا در شبکه نمایش خانگی مطلبی را منتشر کرده است. او در این یادداشت درباره احتمالات تأثیر و تأثیر اینگونه از اکران در اقتصاد سینمای ایران با نیم نگاهی به سابقه این شیوه در سینمای جهان نکاتی را بیان کرده است.

متن یادداشت وی را در ادامه می‌خوانیم:

«اتفاق مهمی است. اولین تولید بزرگ و دارای پروانه نمایش که پس از یک اکران محدود (در جشنواره فجر) مستقیم در اینترنت عرضه می‌شود. «اوج» کاری را انجام داده که «نتفلیکس» سالها قبل شروع کرد و به تغییر مناسبات پخش و اکران در آمریکا انجامید. در ابتدا بحث انگیز بود ولی کم کم جا افتاد.

تا قبل از این فیلم‌ ها تنها در صورتی برای اکران در سالن‌های زنجیره‌ای بزرگ سینما در آمریکا پذیرفته می‌شد که حداقل ۹۰ روز بین اکران و عرضه DVD/اینترنتی فیلم فاصله باشد. نتفلیکس این مقررات را بر هم زد و پس از اکران محدود، فیلم‌هایش را برای دهها میلیون مشترک اینترنتی عرضه کرد.

در حالی که فیلمسازانی مانند اسپیلبرگ علیه تضعیف اکران سینمایی توسط نتفلیکس موضع‌گیری کردند، فیلمسازان صاحب نامی مانند برادران کوئن، آلفوسو کوارن و مارتین اسکورسیزی با نتفلیکس همکاری کردند. حتی فیلم «روما» محصول نتفلیکس ۴ جایزه اسکار برنده شد.

البته نتفلیکس برای جلب رضایت این کارگردان‌ها، فیلم‌هایشان را برای چند هفته در سالن‌های کوچکتر یا سالن‌های اجاره‌ای اختصاصی اکران می‌کرد. اما درآمد اصلی در عرضه اینترنتیِ همزمانِ جهانی بود. دیگر بین اکران آمریکا و اکران در سایر نقاط جهان فاصله‌ای و واسطه‌ای نبود.

هرچند این تصمیم متأثر از شرایط کرونایی فعلی است، باید دید آیا عرضه مستقیم اینترنتی فیلم‌های سینمایی مناسبات اقتصادی سینمای ایران را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد یا خیر. اما شکی نیست که شرکت‌های عرضه اینترنتی فیلم و سریال بسیار خوشحال خواهند شد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.