به دینما خوش آمدید
دینما (دینـ+ـنما) نخستین مجله الکترونیکی در حوزه تخصصی دین و رسانه است که توسط تَشکّل فرهنگی پژوهشی دین و رسانه طراحی شده و اداره می‌شود.

کتاب‌های رایگان در خیابان‌های بصره در شب‌های رمضان

کتابخانه‌های رایگان در بصره ابتکار جوانان عراقی برای تشویق به مطالعه و جبران آیین‌ها و سنت‌های معمول شب‌های رمضان در عراق است که تحت تاثیر ویروس کرونا کمرنگ شده است.

به گزارش دینما، به نقل از العرب، گروهی از جوانان بصره برای خواندن کتاب از اتاق‌های خانه‌هایشان به خیابان‌ها آمده و کتابخانه رایگانی را در کنار رودخانه شط‌العرب راه‌اندازی کرده‌اند تا علاوه بر تشویق عابران و عاشقان ادبیات به مطالعه، اندکی بتوانند خاطره روزهای سخت کرونا و قرنطینه را در شب‌های رمضان تعدیل و جبران کنند.

این کتابخانه رایگان شامل ۲۵۰۰ کتاب با موضوعات مختلف و متنوع است که توسط گروهی جوان موسوم به داوطلبان جوان بصره اداره می‌شود.

یاسین ثائر،۱۷ ساله و یکی از گردانندگان این کتابخانه درباره انتخاب مکان این کتابخانه می‌گوید «من و دوستانم تصمیم به انتخاب این مکان گرفتیم؛ زیرا از طرفی نزدیک به مجسمه شاکر‌ السیاب، شاعر بزرگ عراقی نزدیک است و نیز جایی است که بیشتر دیدارها و ملاقات‌های خانوادگی و دوستانه صورت می‌گیرد.»

یک روز قبل از شروع ماه مبارک رمضان اجرای قانون محدودیت در رفت‌وآمد در عراق از ساعت ۷ عصر تا ۵ صبح و  منع کامل عبور و مرور در روزهای جمعه و شنبه در طول این ماه الزامی و همین موضوع موجب شد اهالی بصره در عراق از بازار کتاب الفراهیدی که روزهای جمعه هر هفته میعادگاه کتاب‌دوستان، نویسندگان و شعرا بود محروم شوند.

حسن علی محمد، سی‌ساله در این باره می‌گوید: «کرونا بسیاری از رسوم و سنت‌های مخصوص ماه رمضان در عراق را با دشواری مواجه کرده و عراقی‌ها را مجبور کرده تا برنامه‌های ماه رمضان خود را با مقررات منع رفت‌و آمد در شهر تطبیق دهند.»

حمزه مهدی از ساکنان بصره درباره نیاز شدید عراقی‌ها به مطالعه و میزان اهمیت مطالعه کتاب می گوید و اشاره می‌کند: «این ابتکار عمل فوق‌العاده است؛ از این لحاظ که فرصتی برای مطالعه به ما جوان‌ها می‌دهد؛ حتی اگر آن فرصت ۵ دقیقه باشد، بهتر از مکالمات بیهوده و پرسه‌زدن‌های بی‌هدف در خیابان‌ها است.»

به گفته او نمایش کتاب در خیابان‌ها و در مقابل دیدگاه مردم در مکان‌های عمومی تاثیر بسیاری در ترغیب آن‌ها به مطالعه و خرید کتاب دارد. خصوصا این‌که تعداد کتابخانه‌ها در بصره انگشت‌شمار هستند.

منبع:ایبنا

مجله الکترونیکی دینما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.